İş

TTK’ya Bartın, Kastamonu ve Zonguldak’ta metan gazı işletme ruhsatı verildi

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Bartın, Kastamonu ve Zonguldak illeri kapsamındaki alanı için metan gazı işletme ruhsatı verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün petrol hakkına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, metan gazı işletme ruhsat sahası için verilen işletme ve mali yatırım programının yerine getirilmesi şartıyla, sahanın mevcut rezerv durumu ve üretim programı dikkate alınarak toplam alanı kapsayan TTK sahası için 7 Şubat’ta ihaleye çıkılacak. ​​Bartın, Kastamonu ve Zonguldak’ta 257 bin 226 hektar. 2045 yılına kadar metan gazı işletme ruhsatı verilmesi kararlaştırıldı.

Öte yandan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Diyarbakır ve Adana’daki iki sahasının da bölgenin hidrokarbon potansiyelini ortaya çıkarmak ve ülke ekonomisine kazandırmak amacıyla petrol arama ruhsat süresi iki yıl uzatıldı.

TPAO’nun Diyarbakır’daki sahasının ruhsatı 13 Mayıs 2025’e, Adana’daki sahasının ruhsatı ise 11 Mayıs 2025’e kadar geçerli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu