Haber

Sudan’da Nüfusun Yarısı İç Savaş Nedeniyle İnsani Yardıma İhtiyaç Duyuyor

Sudan’da devam eden iç savaş nedeniyle ülke nüfusunun yarısının insani yardıma ihtiyacı olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sudan Özel Temsilci Yardımcısı ve Sudan İnsani Yardım Koordinatörü Clementine Nkweta-Salami, basına yaptığı açıklamada ülkede yaşanan insani krize dikkat çekti.

Nkweta-Salami, ülkede yaklaşık 7 aydır devam eden iç savaş nedeniyle nüfusun yarısının insani yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Sudan’daki durumu “korkunç” ve “zalim” olarak değerlendiren Nkweta-Salami, “Açıkçası dehşeti nasıl anlatacağımı bilmiyorum.” söz konusu.

Nkweta-Salami, BM olarak 12 milyon kişiye insani yardım hedeflediklerini kaydederek, bu sayının ihtiyaç duyulan yardımın neredeyse yarısını oluşturduğunu vurguladı.

7. ayına giren Sudan’daki iç savaşta, başkent Hartum’un yanı sıra ülkenin batı ve güneybatısındaki 9 eyalette de taraflar ağır silahlarla çatışmaya devam ediyor.

Sudan hükümetinin uluslararası topluma “terörist grup” olarak kabul etmeye davet ettiği Çevik Destek Güçleri (HDK), 15 Nisan’da iç savaş çıkmadan önce sisteme entegrasyonu henüz tamamlanmamış bir askeri güçtü.

Bölgesel ve uluslararası ateşkes ve müzakere girişimleri, tarafların karşılıklı ihlal suçlamaları ve önerilen kurallar üzerinde mutabakata varılamaması nedeniyle şu ana kadar başarısız oldu.

kirkagachaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu