Haber

Slovakya Başbakanı Ukrayna’ya askeri yardımı durduracak

Slovakya’da yeni kurulan hükümetin Başbakanı Robert Fico, Ukrayna’ya yapılacak askeri yardımların durdurulacağını duyurdu.

Slovak haber sitesi Aktuality’nin haberine göre, koalisyon hükümetinin Başbakanı Fico, yaptığı açıklamada Kiev’e yapılacak askeri yardıma destek vermeyeceğini söyledi.

Ukrayna’ya askeri yardımın durdurulacağını belirten Fico, “Avrupa Birliği’nin silah tedarikçisinden arabulucuya geçmesi gerekiyor.” dedi.

Fico, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarına karşı çıktı ve Slovakya üzerindeki etkisini görmediği sürece Moskova’ya yönelik hiçbir yaptırıma oy vermeyeceğini belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili olarak Fico, “10 yıl boyunca çözülmemiş bir çatışmaya girmek yerine 10 yıl barış görüşmelerine katılmanın onlar için daha iyi olacağını” vurguladı.

Slovakya’da 30 Eylül’de yapılan seçimlerde birinci olan Sosyal Demokrat Parti (SMER), Liberal Ses Partisi (HLAS) ve Slovak Ulusal Partisi (SNS) arasında kurulan koalisyon hükümeti bugün göreve başladı.

Slovakya’nın 4’üncü kez başbakanlığını yapan SMER Başkanı Robert Fico, Cumhurbaşkanı Zuzana Çaputova’nın yeni kabineyi onaylamasının ardından düzenlenen törende bu işi yapan bir hükümet olacaklarının sözünü verdi.

hani-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu