Ekonomi

Ölenlerin yüzde 40’ı çocuk, nüfusun yüzde 70’i yerinden edildi

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, New York’taki BM Genel Merkezi’nde Filistinli çocuklarla ilgili Genel Kurul’a sunduğu rapor hakkında basına bilgi verdi. Albanese, “İsrail güçlerinin Gazze’yi aralıksız bombalaması halihazırda 5 bin 700 kişinin ölümüne neden oldu, bu da İsrail’in kayıplarından tahminen 5 kat daha fazla ve bunların yüzde 40’ı çocuktu. Ne olduğunun farkında mıyız?”

“15 bin ağır yaralı var” dedi. Albanese, “Travma ve yıkım tarif edilemez. Gazze halkının şu anda içinde bulunduğu cehennem, hepimiz için, tüm BM üyesi ülkeler için, özellikle de bunu durdurma gücüne sahip olan ve bunu durdurmayanlar için bir lekedir” dedi. “dedi.

Hükümetin Gazze Medya Dairesi Başkanı Selame Maruf da Gazze Şeridi’nde 1 milyon 400 bin kişinin evlerini terk ederek barınma merkezlerine göç etmek zorunda kaldığını söyledi. Maruf, bölgedeki nüfusun yüzde 70’ini yerinden edilmiş kişilerin oluşturduğunu ve bu insanların ağır insani koşullar altında yaşadıklarını kaydederek, “Yerinden edilmiş kişiler okul, kilise, hastane ve sağlık merkezlerinden oluşan 223 barınma merkezine dağıtılıyor.”

GAZZE’DEN NOTLAR

-Gazze Sağlık Bakanlığı: 7 Ekim’den bu yana 7 bin kişi hayatını kaybetti.

-İsrail: 24 saatte 250 Hamas hedefi vuruldu.

-UNRWA Genel Komiseri Lazzarini: Gazze, sıkışıp kalan halkın mezarlığı haline geldi.

– ABD, İngiltere, Fransa ve Japonya BMGK’yı kilitledi ve insani ateşkese izin vermedi.

-Gazze’ye insani yardım taşıyan 12 tır daha Refah Sınır Kapısı’na girdi.

– İsrail’in eski BM Daimi Temsilcisi Gillerman, Filistin halkını “insanlık dışı hayvanlar” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu