Hakkında

Noah’s Ankara Makarnası ve İs-Ra Gıda’ya yönelik rekabet soruşturması sonuçlandı

Rekabet Kurulu tarafından Nuh’un Ankara Makarnası Sanayi ve Ticaret AŞ ile distribütörü İs-Ra Gıda ve İhtiyaç Malzemeleri Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ hakkında yürütülen rekabet soruşturmasında sözlü savunma yapıldı.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, Rekabet Kurumu’nda düzenlenen toplantıda, söz konusu şirketlerin, yaptıkları işlemlerle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti sınırlayıcı sözleşme ve kararlar” başlıklı maddesini ihlal edip etmediklerini belirlemek için soruşturma başlatıldığını hatırlattı. yeniden satış fiyatını belirleyin.

Soruşturma komisyonu temsilcisi, yapılan incelemeler ve tespitler sonucunda elde edilen bulguların ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirildiğini belirterek, şirket hakkında idari para cezası verilmesine yer olmadığını belirtti. Nuh’un Ankara Makarnası ile ilgili Kanun ihlal edilmiştir.

İs-Ra Besin’in Kanun’un ihlal edildiği tespitine ulaşamadığı için şirkete idari para cezası verilmesine yer olmadığını vurgulayan temsilci, “Ancak yerel pazarlara fiyatları bildirirken İs-Ra Gıda’nın bu fiyatın maksimum veya tavsiye niteliğinde olduğunu açıkça belirtmesi gerektiği yönünde görüş bildirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.

Ardından sözlü savunmalarını yapan firma yetkilileri, kanunen olağan dışı bir durumlarının olmadığını belirterek, şirketin rekabetçi bir sisteme sahip olduğunu ve yeniden satışın belirlenmesinde rastgele bir unsurun bulunmadığını kaydetti.

Kurul, soruşturmayla ilgili nihai kararını 15 gün içinde açıklayacak. Karar daha erken alınırsa Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde duyurulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu