Haber

Erdoğan’dan sandıkların kapanmasının ardından ilk açıklama: Sonuçlar kesinleşene kadar milletimizin iradesine sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Türkiye genelinde vatandaşlar, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimi için sabah 08.00 itibariyle sandık başına gitti. Oylama saat 17:00’de sona erdi.

“DAVALARDA SIKI TUTMA ZAMANI”

Sandıkların kapanmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan dikkat çeken bir paylaşım geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Değerli dostlarım ve meslektaşlarım… Oy verme süreci demokrasimize çok şükür yakışır şekilde tamamlandı. Şimdi de her zaman olduğu gibi şimdi de gündeme sahip çıkma zamanı” Sonuçlar kesinleşene kadar milletimizin iradesine sahip çıkmaya devam edeceğiz. !..” dedi.

191 BİNDEN FAZLA VAKA OLUŞTURULDU

Türkiye genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe oy Heyette 191 binden fazla sandık kuruldu. Yabancı seçmen kütüğünde kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülke ve 156 yabancı temsilcilikte sandık kurulları oluşturuldu. Yurt dışı temsilciliklerde oy kullanma süreci 9 Mayıs’ta tamamlandı. İkamet ettikleri ülkede belirlenen süre içinde oy kullanamayanların gümrük kapılarındaki oy kullanma işlemleri saat 17.00 itibarıyla sona erdi.

SIRADA BEKLEYENLER OY VEREBİLİR

Ancak saat 17.00 olmasına rağmen sandıkta oy kullanmak için bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacaklar. Seçmenler, cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için tercih ettikleri iki farklı oy pusulasını bir zarfa koyarak sandığa atacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk olarak oy pusulalarının sayımı ve dökümü yapılacak. Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türünün geçersiz olması diğerinin geçersizliğini gerektirmez.

habermeram.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu