Haber

Erdoğan: Operasyonlar sadece başlangıç

Genel Lideri olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin TBMM Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye ve Irak topraklarına yönelik operasyonu ile ilgili olarak, “Uçaklarla, toplarla, SİHA’larla yaptığımız operasyonlar sadece başlangıçtır” tabirlerini kullandı.

Konuşmasında, “Batılı ülkelerin terör örgütünün Suriye’deki kolunu PKK’dan ayrıştırma çabalarının beyhude olduğu yaşanan her gelişme ile ortaya çıkmaktadır. Meyyit, yaralı yahut sağ olarak yakaladığımız teröristlerin üzerlerinden çıkan donanımlar ile eğitim gördükleri yerler Suriye’de farklı isimlerle sahaya sürülen örgütün bizzat PKK’nın kendisi olduğu gerçeğini teyit etmektedir. Artık hiç kimsenin bu palavrayla karşımıza gelmesine tahammülümüzün olmadığını burada bir sefer daha söz etmek isterim” diyen Erdoğan sözlerini, “Hatay’dan Hakkari’ye kadar güney hudutlarımızın tamamını ülkemiz topraklarına taarruz imkanı bırakmayacak formda bir güvenlik şeridi ile kapatma kararlılığımız her zamankinden bugün daha güçlüdür” diye sürdürdü.

Türkiye’nin gerçekleştirdiği sınır ötesi harekatlarla, güney sınırında söz konusu güvenlik şeridinin bir kısmını oluşturduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kalanlarını da Tel Rıfat, Münbiç, Ayn el Arab üzere çıban başı yerlerden başlayarak adım adım halledeceğiz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tehditleri hudut ötesinde karşılama ve yok etme stratejimizi hayata geçirmek için gereken faaliyetleri yürütüyor. Hava harekatlarımızı kesintisiz sürdürürken bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin zirvesine tepesine bineceğiz” dedi.

Düzce depremi

Konuşmasında merkezi Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan depreme de değinen Recep Tayyip Erdoğan, “Deprem Gölyaka’da çok sayıda binada hasara neden olmakla birlikte vahim bir yıkım ve kayıpla karşılaşmadık” dedi. “Kurumlarımız gereken tespit ve telafi çalışmalarını yürütüyor. Türkiye’yi sarsıntıya hazırlamak için son 20 yıldır TOKİ projelerinden kentsel dönüşüm faaliyetlerine kadar bina alt yapımızı yeniliyor, kurumsal kapasitemizi genişletiyoruz. Bu gayeyle 2022’yi zelzele tatbikat yılı ilan ederek 94 binin üzerinde faaliyet yürütmüştük” sözlerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölyaka sarsıntısının hem zelzele gerçeğinin ne kadar yakın olduğunu hem de yürütülen çalışmaların hızlandırılması gerektiğini gösterdiğini belirtti.

DW/ET,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu